Motywacja do schudnięcia trwa zazwyczaj zbyt krótko, żeby można było zobaczyć efekty diety. Jakie kroki podjąć, żeby Twoja motywacja do schudnięcia przetrwała wystarczająco długo? Sprawdź!

Instytut BIO motywacja
 1. Brak planu działania
 2. Wymówki
 3. Mam za dużo stresów
 4. Nieumiejętność odmawiania
 5. Działanie w pojedynkę

Brak planu działania

To najsłabsze ogniwo naszego chudnięcia. Ta ogromna dawka zdecydowania i zapału do działania, którą poczułyśmy pierwszego dnia – już po kilku kolejnych mocno słabnie. I wcale nie chodzi o silną wolę czy zagrzewanie się do walki, tylko o rozplanowanie konkretnego harmonogramu. Krok po kroku, z planem posiłków, z listą zakupów i zapisanymi godzinami, kiedy chodzimy na spacer albo na ćwiczenia. Dzięki temu nie będzie to kolejny słomiany zryw, tylko faktyczna realizacja poszczególnych etapów i osiągnięcie zamierzonego celu.

Im bardziej precyzyjny plan, tym mniejsza szansa na zgubienie drogi.

 

 

Wymówki

To kolejna rzecz, z którą dobrze jest rozprawić się przed rozpoczęciem chudnięcia, a nie w trakcie. Głównie dlatego, że większość wymówek jesteśmy w stanie przewidzieć. Znasz siebie najlepiej ze wszystkich i pewnie wiesz co możesz usłyszeć:

 

 • nie mam czasu na gotowanie,
 • jeszcze tylko dzisiaj, a od jutra zacznę na poważnie
 • nie miałam kiedy zrobić zakupów
 • to przecież jest zdrowe
 • coś mi się od życia należy
 • tylko jeden mały kawałek
 • jeden cukierek jeszcze nikomu nie zaszkodził
 • zjem to teraz i już do jutra nic nie będę jadła
 • po treningu to chyba mogę zjeść
 • wcale tak źle nie wyglądam jak na mój wiek
Instytut BIO motywacja
Instytut BIO motywacja
Tutaj też pomoże Ci plan. Jeśli podeszłaś do niego rzetelnie, to teraz pozwoli utrzymać apetyt (i silną wolę!) w ryzach. Zaplanuj zakupy, zastanów się czy możesz ugotować kilka posiłków jednocześnie i zamrozić. Zaplanuj przekąski, które będą fit, żebyś miała coś pod ręką, gdy będziesz miała ochotę na niezdrowe słodycze czy chipsy. Bierz jedzenie do pracy – dzięki temu unikniesz pokus w barze, gdzie wszystko pachnie dużo bardziej apetycznie niż Twoja sałatka z rukoli. Posiłki miej przygotowane również, jeśli pracujesz z domu – dzięki temu nie będziesz co chwilę zaglądała do lodówki w poszukiwaniu przekąsek.

W „ominięciu” wymówek pomoże Ci też wizualizacja. Wyobraź sobie jak wkładasz tę sukienkę, która teraz nie chce się dopiąć i przeglądasz się w lustrze. Pasuje! A Ty wyglądasz ślicznie. Przywołuj ten obraz za każdym razem, kiedy będziesz musiała odmówić kawałka ciasta. Okaże się, że – w porównaniu do wizji wymarzonej sylwetki – wcale nie jest to duże wyrzeczenie.

Instytut BIO motywacja

Mam dużo stresów, nie dam rady udźwignąć kolejnych wyrzeczeń

Masz teraz trudniejszy czas i nie jesteś pewna, czy dasz radę udźwignąć kolejne wyrzeczenia. Przecież Twoje życie i tak jest dość stresujące.

Często podchodzimy do odchudzania jak do okresu ograniczeń i umartwień. A gdyby tak spojrzeć na to z innej strony? Że wreszcie masz czas na to, żeby o siebie zadbać? Potraktować zdrowe jedzenie jako inwestycję i nastawić się na to, że najbliższe miesiące to czas, w którym po prostu piękniejesz!

Ustal konkretną datę i cele. I bardzo konkretnie rozplanuj sobie najbliższe 3 miesiące – tyle mniej więcej trwa osiągnięcie wymarzonej wagi. W tym czasie pomyśl o wpisaniu w harmonogram wieczornego SPA w łazience (relaks), opalania w ogródku czy na balkonie (witamina D), maseczek i nawilżania ciała (skóra!) oraz dodatkowej dawki witamin ze świeżo wyciskanych soków.

Jeśli uda Ci się schudnąć w krótszym czasie, to super! Pozostałe tygodnie wykorzystasz na ustabilizowanie wagi i delikatną korektę diety, żeby nie trzeba było już tak restrykcyjnie się jej trzymać. A jednocześnie, aby nie zaprzepaścić efektów!

Zobaczysz, że po pierwszych tygodniach będziesz myślała o tej dbałości z przyjemnością.

Instytut BIO motywacja

Nieumiejętność odmawiania

Dość często nasi znajomi i rodzina, zamiast nas wspierać w dążeniu do szczupłej sylwetki, działają wręcz przeciwnie. Miewają różne motywy – niektórzy z troski i chęci poczęstowania „takim pysznym obiadem”, a niektórzy pewnie są nieświadomi tego, jak trudno jest wytrwać na diecie i nie rozumieją, że wcale nie jest tak łatwo odmówić. Szczególnie, jeśli lubimy tę osobę. Nie chcemy nikogo zranić, a jeszcze na dokładkę mamy ochotę na ten deser!

Czasami w takich sytuacjach trzeba być twardym, nawet za cenę dość niekomfortowego samopoczucia. Tylko uświadom sobie, że jak zjesz ten proponowany smakołyk, to dyskomfort będziesz czuła również. Tylko, że nie w danej chwili, wieczorem, gdy zostaniesz sama i będziesz zastanawiała się, dlaczego złamałaś dietę.

Można też z bliskimi spróbować ustalić pewne zasady. 
Przed dietą poproś Twoje koleżanki o pomoc – żeby nie wyciągały Cię do cukierni, nie częstowały ciastem, które same upiekły czy nie namawiały na tę pyszną kanapeczkę, którą z chęcią Ci zrobią. Powiedz jak bardzo Ci zależy na tym, żeby schudnąć i jaki wielki to jest dla Ciebie wysiłek. Zaznacz, że bardzo liczysz na ich wsparcie. 
I nawet gdyby Cię później próbowały namawiać, to jeśli przed rozpoczęciem odchudzania przypomniałaś im kilka razy jakie to dla Ciebie ważne – w trakcie będziesz się mogła powołać na tę waszą umowę.

Mężowi i dzieciakom też warto wcześniej zaznaczyć, że chociaż oni się nie odchudzają, to przez najbliższe kilka tygodni w domu nie będzie słodyczy. I bardzo prosisz, żeby nie kupowali i nie przynosili ich do domu. Warto też umówić się, że przez ten czas nikt z domowników nie zamawia jedzenia na wynos. Dostawa pizzy do wieczornego seansu telewizyjnego może zniweczyć najbardziej precyzyjny plan. Jeśli mają ogromną ochotę na włoskie jedzenie, to przecież mogą sobie zrobić wspólne wyjście i zjeść gdzieś na mieście.

Instytut BIO motywacja

Działanie w pojedynkę

Jeśli możesz to spróbuj odchudzać się z przyjaciółką. Będzie wspólnie zagrzewały się do tego, żeby wytrwać na diecie. Możecie też nawzajem motywować się do ćwiczeń, a nawet robić je wspólnie, jeśli mieszkacie blisko siebie.

Instytut BIO motywacja

A jeśli nie masz nikogo bliskiego, z kim chciałabyś dzielić ten czas – poszukaj wsparcia w Internecie. Jest sporo grup, do których możesz dołączyć, wrzucać fotki swoich codziennych posiłków, pisać o zgubionych kaloriach czy oglądać zdjęcia tych, którym się udało. Wbrew pozorom, działa to całkiem motywująco. Będzie Ci łatwiej być konsekwentną.
Przecież jeśli komuś się udało, to Tobie również! Powodzenia!

 

Instytut BIO zaprasza

Zapisz się

na listę oczekujących

KURS e-mail

7 dni do młodszej wersji Ciebie

 

Niedługo startujemy! 

*Klikając w przycisk wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celu otrzymania praktycznych emaili i informacji handlowych.