Jak zmotywować się do ćwiczeń? Badania naukowe wykazują, że im bardziej jesteś aktywna fizycznie, tym więcej masz energii. To, że jesteśmy aktywne i dbamy o nasze ciało wpływa nie tylko na organizm, ale i na umysł.

 

Wielu osób nie wie jak zmotywować się do ćwiczeń. Często wydaje się, że zapał i chęć do działania powinny pojawić się pierwsze, a dopiero później będzie można zadbać o kondycję – pójść pobiegać czy poćwiczyć na siłowni. A jeśli jest inaczej? Może zamiast czekać na motywację – wystarczy zrobić kilka przysiadów i chwilę poćwiczyć, a chęć do treningu wzrośnie?

Joanna Brodzik w wywiadzie dla Wysokich Obcasów, opowiadając o trudnym okresie po ciąży, kiedy próbowała odzyskać nie tylko pewność siebie, ale i swoje ciało, powiedziała bardzo znaczącą rzecz „Zaczęłam intensywnie uprawiać sport, a endorfiny związane z wysiłkiem fizycznym sprawiły, że odzyskałam świadomość siebie”. Zaczęła ćwiczyć do roli filmowej, a umysł po prostu podążył za tą nową dynamiką.

Przez ruch rozładowujemy negatywne emocje, a regularne ćwiczenia obniżają prawdopodobieństwo zachorowania na depresję i inne zaburzenia nastroju. Sport daje też poczucie satysfakcji, dzięki czemu wzrasta samoocena.
Kobiety pełne pasji i chęci do działania ZAWSZE są postrzegane jako te atrakcyjne – mówi Aleksandra Ośko, dyrektor kreatywna Instytutu BIO. – I nie chodzi tylko o ich dynamiczną energię, która wpływa motywująco, zarówno na nie, jak i na otoczenie. Radość i bycie aktywną powoduje reakcje chemiczne w ciele. Przede wszystkim wyrzut dopaminy, hormonu motywacji, i serotoniny, która jest odpowiedzialna za nastrój i dodaje energii. Pojawia się adrenalina, co nie tylko pobudza do działania, ale też ma wpływ na bardziej intensywne spalanie tłuszczu (aktywacja lipazy), gospodarkę wodną (sód i potas) i lepsze ukrwienie skóry i mięśni (przyspieszenie czynności serca).

Instytut BIO, Jak zmotywować się do ćwiczeń

Dzięki ruchowi polepsza się wydajność umysłowa i zwiększa zdolność zapamiętywania. A dodatkowo, regularne ćwiczenia opóźniają procesy starzenia! I chodzi nie tylko o fizyczne aspekty, ale o sprawność umysłową. Mózg uwielbia, gdy ciało jest w ruchu. Dotleniony i pobudzony endorfinami sprawniej pracuje wydajniej, jest bardziej skoncentrowany i lepiej zapamiętuje. Tworzą się nowe komórki nerwowe i wytwarzane jest białko kluczowe dla rozwoju mózgu i naprawy układu nerwowego, a komórki chronione są przed uszkodzeniami.
Ponadto regularne ćwiczenia sprzyjają rozwojowi nowych komórek mózgowych w hipokampie. Dzięki nim poprawia się pamięć i zdolność uczenia się.

 

Co jednak sprawia, że pojawia się zwiększona motywacja, kiedy ćwiczymy?

– Kiedy zaczynasz ćwiczyć, mózg rozpoznaje to jako moment stresu – tłumaczy Leo Widrich na łamach Life Hacker. – Wzrasta ciśnienie krwi, a mózg kwalifikuje to jako walkę z wrogiem lub ucieczkę. Aby ochronić organizm, uwalniane jest białko BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor). Czynnik BDNF ma działanie ochronne i naprawcze w stosunku do neuronów, działa jak włączenie resetu.

To dlatego często po ćwiczeniach myślimy z większą jasnością, a zadania do wykonania stają się prostsze. W tym samym czasie endorfiny walczą ze stresem i powodują, że zaczynamy myśleć pozytywnie. To dodatkowo zwiększa możliwości i chęć do działania.

Zatem, jak zmotywować się do ćwiczeń? Wczele nie trzeba! Twoja motywacja sama się zwiększa – tylko i wyłącznie dlatego, że zrobiłaś tę 20-minutową przebieżkę w najbliższym parku czy lesie. I dla jej wzrostu nie ma znaczenia intensywność ćwiczeń, ale ich regularność.
Wszystko co musisz zrobić to przeznaczyć codziennie 20 minut na bycie aktywną, żeby zapewnić sobie poczucie szczęścia i wejść na wyższy poziom motywacji.

“All you have to do is get a focused

20 minutes in to get the full happiness boost every day.”
– Leo Widrich

Instytut BIO, Jak zmotywować się do ćwiczeń

Codzienne ćwiczenia zapewniają nie tylko poczucie szczęścia, ale też rozwój we wszystkich innych obszarach twojego życia. Spraw, aby aktywność fizyczna stała się Twoim nawykiem.

 

Jak wprowadzić ćwiczenia do codziennej rutyny?

Zacznij od bardzo małych kroków. Może to być nawet być 5 minut dziennie 3x w tygodniu. Nic wielkiego, i ma szansę się udać. Dzięki temu, że zadanie jest tak proste – łatwo jest wprowadzić je do harmonogramu dnia i zacząć traktować jako codzienne zadanie do wykonania. Nie obawiasz się, że zabraknie Ci czasu, ani że nie dasz rady. Zacznij od 5-10 minut i zobacz jak zmieni to Twoje nawyki.

Ćwiczenia uczą dyscypliny, pokazują, że wzrost kondycji nie nastąpi od jednego zrywu, lecz musi być budowany systematycznie. Każdy jeden trening jest ważny. Dzięki nim uczysz się wytrwałości i planowania. To pozwala na lepsze zarządzanie czasem i ustalanie priorytetów.

Nie do przecenienia jest też satysfakcja z ukończonego zadania – każda z nas wtedy promienieje. A wzrost poczucia własnej wartości powoduje, że chcemy zadbać o swoje potrzeby: zdrowe jedzenie i aktywny styl życia. Wzrasta nasza motywacja!

Zapisz się na newsletter

żeby być na bieżąco i dostawać od nas wzkazówki, które pomogą Ci zmotywować się do aktywnego stylu życia. Zadbaj o siebie 

 

Instytut BIO zaprasza

Zapisz się

na listę oczekujących

KURS e-mail

7 dni do młodszej wersji Ciebie

 

Niedługo startujemy!

* klikając w przycisk wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celu otrzymania praktycznych emaili i informacji handlowych